Alt Islatma Hakkında

Gece Alt Islatma Nedir?

Eğer çocuğunuz altını ıslatıyorsa, sizin gibi hisseden binlerce anne, baba ve çocuk olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir.

Çocuklukta alt ıslatma, düşündüğünüzden çok daha sık rastlanan bir olaydır. 4 ile 15 yaş arasındaki çocukların yaklaşık %10’u belli bir zamanda yataklarını ıslatmaktadır. Bu normal bir gelişim aşamasıdır ve gece kuru kalmanın, tuvalet eğitiminin üstesinden gelinmesi gereken son kısmı olduğu unutulmamalıdır. 

Enürezis olarak da bilinen idrar kaçırma ya da alt ıslatma, “mesane kontrolünün sağlanmış olmasının gerektiği yaştan sonra idrarın istem dışı olarak boşalması” anlamına gelmektedir. Çocuğun altının 5 yaşına kadar kuru kalması beklenmediğinden, alt ıslatma 5 yaşından sonra bir problem olarak ele alınmalıdır. 

Anne ve baba olarak alt ıslatma ile ilgili kaygılarınızı çocuğa yansıtmadan önce bu durumu doğru tanımanız, hangi aşamada bir problem haline dönüşeceğini iyi anlamanız gerekir. Çocuklarda alt ıslatma ilk farkedildiğinde oluşturduğunuz yaklaşım onların da bu durumu nasıl gördüğünü doğrudan etkileyecektir.

Gece alt ıslatmaya emici külot kullanımı gibi yöntemlerle çözüm getirilmesinin, bu durumun çocuğun üzerinde yarattığı duygusal yükü azalttığı ve işitsel bellek, yaşam kalitesi ve günlük işlevselliği arttırdığı bilinmektedir.

Yatak Islatma Nedir?

 

Enürezis yaşayan çocukların %70’i 7 yaşına gelinceye kadar alt ıslatmayı keserler.

Özellikle gece altını ıslatma durumunu çocuk kendinde ilk farkettiğinde verdiği tepkiye dikkat edilmelidir. İdrar kaçırmanın neden olduğu utanç ve stres, durumun gerçekte olduğundan çok daha kötü hissedilmesine neden olur.

Ebevenyler, tedavi edilemez ve kronik bir durum olmadığını çocuğa hissettirerek anlayış ve sabır çerçevesinde bir yaklaşım geliştirmelidir. Aileye ve çocuğa ayrı şekillerde yansıyabilecek olan bu problemler sabır göstermek önemli ölçüde fayda sağlayacaktır. Ebeveynlerin çocuğa psikolojik destek sağlayarak zamanla alt ıslatmayı kesmesini beklemeleri etkili bir çözümdür. İhtiyaç hissedilirse bir pedagog ile iletişimde olmak süreci kolaylaştırabilir. Fakat bazı aileler bunu büyük bir problem olarak görüp hızlıca çözmenin baskısını yaşarlar. Çocukların %98’inin 15 yaşına gelinceye kadar alt ıslatmayı keseceklerini bilmenizde fayda var.

İstem dışı gece idrar kaçırma nasıl tanımlanır?

İstem dışı gece idrar kaçırma -en az 5 yaşında bir çocuğun uykusu esnasında- aralıklı ve geçici bir idrar tutamama olayıdır. Halk arasında bundan “gece işemesi” olarak bahsedilir. 5 yaşından sonra, çocukların, gece idrarını tutmak için yeterli düzeyde bir olgunluğa eriştiklerini varsayıyoruz. Ancak, bunların %15’ten fazlası, bu yaştan sonra da yatağa çiş yapacaklar ve bu durum çoğunda her gün görülebilecek, bir kısmında ise daha aralıklı olarak gerçekleşecektir. 

Erkek ve kız çocukları aynı şekilde mi etkileniyor?

Çişini tutamayan çocuğun özel bir profili olmamasına rağmen, erkek çocuklarda %10 oranında daha fazla görülmektedir. Bu durumun sebebini açıklamak mümkün değildir; bazı uzmanlar, kız çocuklarının mesane olgunluğuna daha hızlı ulaştıklarını kabul etmiştir.

DRYNITES’I KULLANANLARDAN DİNLEYİN

Yatak ıslatma konusunda yalnız değilsiniz. Aynı durumda olan veya geçmişte bu durumu yaşamış ebeveynleri ve çocukları dinleyin.

geri bildirimleriniz için

 
Alt Islatma Hakkında

Yatak Islatmanın Farklı Türleri

 
Alt Islatma Hakkında

Neler Yapabilirsiniz?

YUKARI ÇIK