Alt Islatma Tedavi Yöntemleri

Çocukların çoğu alt ıslatmadan kurtuluncaya kadar zamana ve sabıra ihtiyaç duyarlar.

Yatak Islatma Tedavi Yöntemleri

Alt ıslatma tedavisi, evde başlatacağınız basit önlemlerden, doktor tavsiyesiyle yapılacak koşullandırma ve ilaç tedavisine kadar değişik alternatiflerden oluşmaktadır. Tavsiye edilen bazı tedavi yöntemlerini aşağıda bulabilirsiniz : 

 

Motivasyonal Terapi

Çocuğu alt ıslatma sorunundan kurtarma konusunda cesaretlendirmek için bir yöntem de, kuru gecelerin hesabını tutan bir gelişim takvimi kullanmaktır. Eğer düzelme yavaşlarsa, takvimi ortadan kaldırın ve çocuğunuz altı kuru kalkıncaya kadar bekleyin. 

Gece alınan sıvı miktarını kontrol altında tutmak

En basit alt ıslatma tedavilerinden biri, yatmadan önce alınan sıvı miktarını –özellikle kafeinli ve sodalı olanları- kontrol altında tutmaktır. Yatmadan iki saat önce sıvı alımını kısıtlamak ve yatağa girmeden önce son bir kez daha tuvalete gitmek, ona öğretebileceğiniz basit bir önlemdir. 

Su gibi temel bir ihtiyacı ise günün daha erken saatlerinden itibaren kısıtlamayı asla tercih etmeyin. Bu, dehidrasyona sebep olacak ve durumu daha da stresli hale getirecektir.

Doktorlar, kısa vadeli rahatlama amaçlı tedaviler önerebilirler

Birçok kişi bu alt ıslatma tedavi yöntemleriyle başarıya ulaşabilmiştir, ancak doktorlar bile bu tedavilerin kesin garantisi olmadığını belirtmektedirler. Aşağıda vurgulanmış olan tedavilerden herhangi birine başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın. 

Uyku koşullandırması

Çocuğun iç çamaşırına ya da DryNites® emici küloduna gece alarmı yerleştirilir. Alarm ıslaklık tarafından tetiklenir, çocuğu uyandırır ve çocuğun bir kaza olmadan tuvalete gitmesini sağlar. 

İlaç

Doktorlar çocuğa alt ıslatmasını önleyecek ilaç verebilir. 

Mesane Koşullandırması

Mesaneyi güçlendirmeye yardımcı olacak egzersizler çocuğunuzun doktoru tarafından önerilebilir. İdrarı yaparken akışı kesip devam ettirmek zayıf bir mesane kasını güçlendirebilir. İdrarı gün içerisinde mümkün olduğu kadar uzun süre tutmak, mesaneyi esnetmek için önerilmektedir.

Ancak idrarı uzun süre tutmaya çalışmak çocuk idrarı hissettiği andan itibaren stres yaratır ve yaş grubuna bağlı olarak bu durumun sakıncalı etkileri olabilir. Çocuk idrarı yeterince uzun süre tutamadığını düşünürse kendisiyle ilgili hayal kırıklığı hissine kapılabilir. İdrarı tutmak çok küçük yaşlarda tercih edilmemeli, tercih edileceği durumlarda da mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.

Les nuits à l'extérieur
 
Alt Islatma ile Baş Etme Yolları

Yatılı Aktivilerde Neler Yapılmalı

 
Alt Islatma ile Baş Etme Yolları

Edinilmesi Gereken İyi Alışkanlıklar

YUKARI ÇIK