Alt Islatma Hakkında

Faydalı Alışkanlıklar

Uyku saatinden önce kolay uygulanabilir ve rahatlatıcı birkaç alışkanlık beklemediğiniz faydalar sağlayabilir. İşte size yatak zamanını mutlu ve sakin bir hale getirmek için birkaç fikir:

 

 Yatak Islatmayla İlgili Edinilmesi Gereken İyi Alışkanlıklar

Su oyunları

Uyku saatinden önce yapılan bir banyo sadece oynamaya ve eğlenmeye yaramaz, aynı zamanda dinlenmeye başlamak için de ideal bir yoldur. Aynı zamanda geçirdiğiniz gün hakkında konuşmak için de bir fırsat verir.

Banyoda geçireceğiniz vakitleri rutinlerinize eklemek bağınızı kuvvetlendirmekle kalmaz, aynı zamanda bu dakikalarda edeceğiniz sohbete onu destekleyici sözler eklemeniz süreci kolay atlatmasında ve rahat hissetmesinde katkı sağlayacaktır.

Duyuları sakinleştirin

Yapacağınız masaj ya da ona sarılmanız gece boyunca altını ıslatma endişeleri olabilecek bir çocuk için çok rahatlatıcı olabilir. Yatağa giderken kendilerini rahatlamış ve mutlu hissetmeleri önemlidir. 

Bu küçük seans gece altını kuru tutma stresini yok edecek ve daha iyi uyku uyumalarını kolaylaştıracaktır. Ayrıca fiziksel temas kendisine empati duyulduğu hissini güçlendirir.

 

Işıkları azaltın

Bir hikâye okumak, şarkı söylemek, konuşmak ya da sarılmak dikkati alt ıslatma konusundan uzaklaştırmak için mükemmeldir. Işıkları azaltarak çocuğunuzun yatak odasını konforlu hale getirin.

Daha büyük çocuklar

Daha büyük çocuklar, yatak saatinde daha bağımsızdırlar ama yine de birlikte bir şeyler okumaktan, günlerinin nasıl geçtiği hakkında konuşmaktan ve hatta yatmadan önce sarılmanızdan hoşlanabilirler. 

Okul çağına gelmiş çocukların durumu yer yönden kavramaları daha kolay olacaktır. Ailenin doğru yaklaşımı göstermesi durumunda utanç ve gizleme hali önlenebilir.

Uyku vakti

DryNites® emici gece külodu çocuğun tüm gece boyunca kuru kalmasını sağlayarak, iyi uyumasına yardımcı olacaktır. Öte yandan onlara evin dışında geçirecekleri (tatil, misafir ziyareti vb..) günlerde de güven verecektir. 

Son kez tuvalete gitmek

Çocuğunuzu yatmadan önce son bir kez daha tuvalete gitmesi için teşvik edin. Bu olası kazaların önlenmesine yardımcı olacak ve aynı zamanda onlara kuru bir gece uykusu için olumlu bir adım atmış oldukları konusunda güven verecektir. 

Sürekli bahsederek kaygı yaratmak yerine uykuya gitmeden önce küçük bir hatırlatma yeterlidir. 

Olumlu düşünceler

Olumlu düşünün. En son yatak ıslatma olayı hakkında konuşmayın. Bunun yerine birlikte zaman geçirmek, gülmek, konuşmak ve rahatlamak gibi uyku vaktinin küçük zevklerine odaklanın.

Bu geçici problemin düşünce şeklini etkilemesine izin vermeyin. Sürekli olarak konuyu değerlendirmek olumsuz ifadelerle konuşmasanızda kaygıyı tetikleyebilir. Gerekenleri yaptığınızdan emin olduktan sonra doğal iletişiminizde kalmaya özen gösterin.

Gece altını ıslatması durumunda

Eğer çocuğunuz emici özelliği olan gece külotlarından giymiyorsa ve uyku esnasında bir kaza meydana gelirse temizleme işini mümkün olduğunca basit hale getirmek için elinizin altında temiz pijamalar ve yatak takımları bulundurun. Bir alt ıslatma durumundan sonra DryNites® emici gece külodu giydirmek çocuğunuza güven verecek ve rahatça tekrar uykuya dalmasına yardımcı olacaktır. 

Sakinlik işe yarar

Eğer çocuğunuz alt ıslattığı için üzülürse, üzerini değiştirirken sakinleştirici bir müzik ve sıcak havlular onu rahatlatabilir. Bu tip durumlarda yatak odalarında kısık bir gece lambası kullanılması daha iyi olacaktır. 

İyi uykular, tatlı rüyalar

Alt ıslatma konusunda huzursuzluk duyan her çocuğa bolca güven vermek, onların kendilerine olan güvenlerini arttıracak ve yatağa mutlu bir şekilde gitmelerine yardımcı olacaktır.

Bu durum geçici de olsa özgüven eksikliğine yol açabilir. Olumlu telkinler ve durumu doğru kavraması için karşılıklı diyalog bu durumdan etkilenmemesini destekler.

 

Les nuits à l'extérieur
 
Alt Islatma ile Baş Etme Yolları

Yatılı Aktivilerde Neler Yapılmalı

YUKARI ÇIK