Gece Alt Islatmayı Önlemek için Neler Yapabilirsiniz?

İşte sizin ve çocuğunuzun, alt ıslatmaya bağlı olarak ortaya çıkan çekincenizin bir sorun haline gelmeden üstesinden gelmenize yardımcı olacak birkaç fikir:

 

 

Yatak Islatmayla İlgili Neler Yapabilirsiniz?

 

Haberdar Olun

Günümüzün iletişim kolaylıkları sayesinde başta internet olmak üzere bir çok mecrada alt ıslatma ile ilgili bir çok faydalı bilgiye erişebilirsiniz. Çocuğunuzun konuyla ilgili sorularını cevaplayabilmek, neler olup bittiğini açıklayabilmek ve onu uzmanların görüşlerine yönlendirebilmek size çok yardımcı olacaktır. Çocukluk çağında alt ıslatma ile ilgili tüm gerçekleri sizden öğrenmesi –özellikle de bunun geçici ve sık görülen bir süreç olduğu bilgisi– onlar için çok büyük bir rahatlık sağlayacaktır. 

Çocuğunuzun neler hissettiğini anlayın. Endişeli, üzgün olmak ve diğer kişilerden farklı hissetmek, bu soruna sahip olan tek kişi olduğunu düşünen çocuklar için ortak duygulardır. Altlarını ıslattıklarını aile bireylerinden ve arkadaşlarından saklamak isteyebilir, yatılı okul gezilerinden ya da bir yerlerde yatıya kalmaktan kaçınabilirler. 

Neler yaşadıklarını anladığınızı göstermeniz, onların kendilerini suçlu ve endişeli hissetmelerini engellemeye yardımcı olacaktır. 

 

Bunun hakkında konuşun

Altlarını ıslatan bazı çocuklar ebeveynlerini hayal kırıklığına uğrattıklarını düşünürler. Bu nedenle onların duyguları hakkında hassas olmanız ve alt ıslatma hakkında her türlü konuda açıkça konuşmaya hazır olmanız onlara çok büyük bir rahatlık sağlayacaktır. 

Buna ek olarak özellikle küçük yaş gruplarındaki çocuklar neden altlarını ıslattıklarını anlayamayabilir, korku duyabilirler. Alt ıslatmanın bir hata veya ciddi bir problem olmadığını vurgulayın ve bir süre sonra altlarını ıslatmadıkları gecelerin geleceğini hatırlatın.

 

Teşvik edin

Alt ıslatmanın çocuklar üzerinde, kimi zaman özgüvenlerini azaltacak kadar çok derin etkileri olabilir. Bunun, kendi hataları olmadığını ve bu durumdan kurtuluncaya kadar onlara destek olmak için yanlarında olacağınızı bilmeleri çok olumlu etki yaratacaktır. Olumsuz duygulardan kurtulmaları için onları teşvik edin ve kendilerine güvenlerini arttırın. Özellikle kendilerini daha bağımsız hissetmeye başladıkları ve kişisel gelişimleri açısından büyük öneme sahip böyle bir dönemde bu destek çok yararlı olacaktır. Alt ıslatma çok yaygın bir çocukluk dönemi olayıdır ve bu durumdan kurtulmak için çocuğun tek ihtiyacı genellikle kendisini destekleyen bir ebeveyndir. 

 

Rutin Oluşturun

İstikrarlı bir rutin çocuğun gece altını kuru tutmasında önemli bir destek olacaktır. Günlük bir rutin planlayın ve plana mutlaka birlikte geçirdiğiniz sakin zamanları ve uyumadan önce son bir tuvaleti de bu rutine ekleyin.

 

Uzmanlarla konuşun

Gerçekten endişeliyseniz, doktorunuzla yapacağınız bir görüşme güven tazeleyici olabilir. Aynı zamanda DryNites® da size yardımcı olabilir. DryNites® emici külotları sızıntılara karşı etkili koruma sağlar, böylece çocuğunuz sabahları kuru uyanır. Dahası, normal bir iç çamaşırı gibi görünecek ve öyle hissettirecek şekilde tasarlanmışlardır ve çocukların kendilerine güvenlerini arttırmaya yardımcı olmak için gizli bir şekilde kullanılabilirler.

 

 

Conseils et astuces pour traiter l'énurésie
 
Alt Islatma ile Baş Etme Yolları

Tedavi Yöntemleri

Les nuits à l'extérieur
 
Alt Islatma ile Baş Etme Yolları

Yatılı Aktivilerde Neler Yapılmalı

YUKARI ÇIK