Tedavi Yöntemleri

Çocukların çoğu yatak ıslatmadan kurtuluncaya kadar zamana ve sabıra ihtiyaç duyarlar.

Yatak Islatma Tedavi Yöntemleri

Tedavi yöntemleri, evde başlatacağınız basit önlemlerden, doktor tavsiyesiyle yapılacak koşullandırma ve ilaç tedavisine kadar değişik alternatiflerden oluşmaktadır. Tavsiye edilen bazı tedavi yöntemlerini aşağıda bulabilirsiniz : 

 

Motivasyonal Terapi

Çocuğu yatak ıslatma sorunundan kurtarma konusunda cesaretlendirmek için bir yöntem de, kuru gecelerin hesabını tutan bir gelişim takvimi kullanmaktır. Eğer düzelme yavaşlarsa, takvimi ortadan kaldırın ve çocuğunuz altı kuru kalkıncaya kadar bekleyin. 

Gece alınan sıvı miktarını kontrol altında tutmak

En basit yatak ıslatma tedavilerinden biri, yatmadan önce alınan sıvı miktarını –özellikle kafeinli ve sodalı olanları- kontrol altında tutmaktır. Yatmadan iki saat önce sıvı alımını kısıtlamak ve yatağa girmeden önce son bir kez daha tuvalete gitmek, ona öğretebileceğiniz basit bir önlemdir. 

Doktorlar, kısa vadeli rahatlama amaçlı tedaviler önerebilirler

Birçok kişi bu tedavi yöntemleriyle başarıya ulaşabilmiştir, ancak doktorlar bile bu tedavilerin kesin garantisi olmadığını belirtmektedirler. Aşağıda vurgulanmış olan tedavilerden herhangi birine başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın

Uyku koşullandırması

Çocuğun iç çamaşırına ya da DryNites® emici küloduna gece alarmı yerleştirilir. Alarm ıslaklık tarafından tetiklenir, çocuğu uyandırır ve çocuğun bir kaza olmadan tuvalete gitmesini sağlar. 

İlaç

Doktorlar çocuğa yatak ıslatmasını önleyecek ilaç verebilir. 

Mesane Koşullandırması

Mesaneyi güçlendirmeye yardımcı olacak egzersizler çocuğunuzun doktoru tarafından önerilebilir. İdrarı yaparken akışı kesip devam ettirmek zayıf bir mesane kasını güçlendirebilir. İdrarı gün içerisinde mümkün olduğu kadar uzun süre tutmak, mesaneyi esnetmek için önerilmektedir.

Echantillon gratuit  Drynites
Les nuits à l'extérieur
 
Yatak Islatma ile Baş Etme Yolları

Yatılı Aktivilerde Neler Yapılmalı

 
Yatak Islatma ile Baş Etme Yolları

Edinilmesi Gereken İyi Alışkanlıklar

YUKARI ÇIK