Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

 

Sıkça sorulan sorulara ve yanıtlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Soruları Görün

Kategoriye göre filtrele:

Evet. Yatak ıslatmanın aileden gelme yatkınlığı reddedilemez.  Eğer ebeveynlerden birisi çocukluğunda yatağa idrar kaçırmışsa, çocuğu % 40 ihtimalle yatağı ıslatacaktır. Her iki ebeveyn de çocukluğunda yatağını ıslattıysa bu oran %70 olur. Ayrıca yatak ıslatma erkek çocuklarda %10 oranında daha sık görülür. 

Hayır. Yatak ıslatma 5 ila 10 yaş arası çocuklarda sık görülmekle birlikte ergenlik çağında bu oran düşmektedir. 15 yaşından sonra çocukların %97'sinde bu durum sona ermektedir.

Hayır. Bunu bir hastalık olarak bakmamak gerekir.  İstem dışı tekrarlayan yatağa idrar kaçırma, sıklıkla görülen basit bir olaydır.  Eğer çocuğunuz uzunca süre altını ıslatmadıysa ve belirli bir dönemden sonra (>6 ay) yatağa idrar kaçırmaya başladıysa, bunun bir hastalık başlangıcı olduğundan endişelenilebilinir. ( idrar yolu enfeksiyonu, diyabet, böbrek hastalıkları…) Böyle bir durum ile karşılaştıysanız mutlaka doktorunuza danışın.

Özellikle kalabalık ortamlarda ve çocuğunuz yanınızdayken durumdan kimseye bahsedilmemelidir. Devamlı gittiğiniz doktora danışarak yatağa ıslatmanın sonlandırılması için size ve çocuğunuza çözüm getirmesini isteyebilirsiniz. Doktorun da rızası alındıktan sonra, çocuğunuzun dışarda geçireceği geceler (çocukların pijama giyerek başka bir yerde kalacakları geceler, yatılı okul gezileri, tatil kampları...) için çocuğun emanet edileceği kişiye durumdan bahsedilmelidir.

İlk aşamada hayır. Eğer çocuğunuz yatağa idrar kaçırdıktan sonra kendini kötü hissediyor ve içine kapanma riski yaşıyorsa bir psikoloğun görüşü alınabilir. Yaşıtı çocuklar içinde yatağa idrar kaçıran tek çocuk olduğu düşüncesi kendisini değersiz, güvensiz ve başaramamanın verdiği suçluluk duygusu ile kötü hissettirebilir.    

 

‘‘Bir doktora ne zaman danışmak gerekir’’ isimli bölümü ziyaret edebilirsiniz.

Evet. İstem dışı gece yatağa idrar kaçırma durumu, 4 ile 15 yaş arasındaki her 10 çocuktan 1'inde görülür. 

Kesinlikle hayır.  İstem dışı gece yatağa idrar kaçırma, uyku esnasında meydana gelen  bir durum olduğu için, yatağın ıslanmasında çocuğun hiçbir sorumluluğu yoktur. Çocuklar bunu bilerek yapmaz ve bu onların suçu değildir. Onlara istedikleri güveni vererek, duygusal olarak destekleyerek ve duruma hassasca yaklaşarak çözümü hızlandırabilirsiniz.

Hayır. Çocuk istemsiz yaptığı bir şey için cezalandırılmaması gerektiği gibi ödüllendirilmemelidir de. Bununla birlikte, üstüne düşen görevleri yapması ve durumu takip etmesi konusunda cesaretlendirilmelidir. Aldığı aksiyonlar ve edindiği iyi davranışlar sonucunda kuru geçirilen bir gece kendisine güvenmesini sağlayacaktır.

 

''Edinilmesi gereken iyi alışkanlıklar'' bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Hayır. 6 yaşından sonra, temiz eşyaları bulmayı ve sizin yardımınız olmadan  değiştirmeyi öğrenmesi tercih edilir. Böylelikle gururu korunmuş hissedecektir. Ancak size sesleniyorsa belki de gerçekten ihtiyacı olduğundandır, sakın onu azarlamayın.

 Çocuğunuz çok küçükse, tüm bu işlemleri sizinle birlikte yapmasını isteyebilirsiniz. 

Hayır. Bu durumda, yatak ıslatmalara karşı emici gece külodu Drynites® çocuğun güven içinde kuru geceler geçirmesi için uygun bir çözümdür.  Her türlü durumda, dışarda zaman geçirmeleri ve yatılı gezilere katılmaları konusunda çocuğunuzu cesaretlendirin. Bu aktiviteler çocuğun güven kazanmasına yardımcı olacaktır. Eğer bu aktivite okul ile yapılan bir aktivite ise, öğretmeni çocuğun durumu ile ilgili önceden bilgilendirilmelidir.

Kesinlikle hayır. Geceler çocuğun uyuyup dinlenmesi içindir. Çocuğunuzun ihtiyacı olan uykuyu almasını sağlayın. Onu uykudan kaldırmak gereksiz yere uykusunu bölme riski doğurur ve bu yöntemin başarılı olacağının da bir garantisi yoktur. 

Hayır. Çocuk susadıysa su içmesi engellenmemelidir. Buna karşın mesane gelişimi için gündüzleri düzenli olarak su içmesi hatırlatılmalıdır. Gece ise alacağı sıvı miktarı kontrol altında tutulmalıdır. Şekerli, gazlı ve sütlü içeceklerin tüketilmesi akşam saatlerinden sonra kısıtlanmalıdır.

Çocuğunuzla konuştuğunuz zaman ona bir yetişkin gibi davranmanız çok önemlidir. Böylelikle Drynites® emici gece külodunu önerdiğiniz zaman, onun bir bebek gibi hissetmemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca Drynites®'ın bebek bezleri sınıfında yer almadığı ve onun için özel olarak geliştirilmiş emici gece külodu olduğu konusunda çocuğunuzu bilinçlendirin ve bu konuda ısrarcı olun.

DRYNITES’I KULLANANLARDAN DİNLEYİN

Yatak ıslatma konusunda yalnız değilsiniz. Aynı durumda olan veya geçmişte bu durumu yaşamış ebeveynleri ve çocukları dinleyin.

« J’ai eu le même problème, j’en ai parlé avec mon fils...
 
Kullanıcı Tecrübeleri

DryNites®'ı Kullananlardan Dinleyin

YUKARI ÇIK