Yatak Islatma Hakkında

Yatak Islatma Nedir?

Eğer çocuğunuz yatağını ıslatıyorsa, sizin gibi hisseden binlerce anne, baba ve çocuk olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir.

Çocuklukta yatak ıslatma, düşündüğünüzden çok daha sık rastlanan bir olaydır. 4 ile 15 yaş arasındaki çocukların yaklaşık %10’u belli bir zamanda yataklarını ıslatmaktadır. Bu normal bir gelişim aşamasıdır ve gece kuru kalmanın, tuvalet eğitiminin üstesinden gelinmesi gereken son kısmı olduğu unutulmamalıdır. 

Enürezis olarak da bilinen yatak ıslatma, “mesane kontrolünün sağlanmış olmasının gerektiği yaştan sonra idrarın istem dışı olarak boşalması” anlamına gelmektedir. Çocuğun altının 5 yaşına kadar kuru kalması beklenmediğinden, yatak ıslatması 5 yaşından sonra bir problem olarak ele alınmalıdır. 

 

Yatak Islatma Nedir?

 

Enürezis yaşayan çocukların %70’i 7 yaşına gelinceye kadar yataklarını ıslatmayı keserler.

Ancak yatak ıslatmanın neden olduğu utanç ve stres, durumun gerçekte olduğundan çok daha kötü görülmesine neden olur. Sabır gösterip destek sağlayarak, çocuğun zamanla alt ıslatmayı kesmesini beklemek etkili bir çözümdür. Fakat bazı aileler bunu büyük bir problem olarak görüp hızlıca çözmenin baskısını yaşarlar. Çocukların %98’inin 15 yaşına gelinceye kadar yatak ıslatmayı keseceklerini bilmeniz sizi rahatlatabilir. 

İstem dışı gece yatağa idrar kaçırma nasıl tanımlanır?

İstem dışı gece yatağa idrar kaçırma -en az 5 yaşında bir çocuğun uykusu esnasında- aralıklı ve geçici bir idrar tutamama olayıdır. Halk arasında bundan “yatağa çiş yapma” olarak bahsedilir. 5 yaşından sonra, çocukların, gece temiz kalmak için yeterli düzeyde bir olgunluğa eriştiklerini varsayıyoruz. Ancak, bunların %15’ten fazlası, bu yaştan sonra da yatağa çiş yapacaklar ve bu durum çoğunda her gün görülebilecek, bir kısmında ise daha aralıklı olarak gerçekleşecektir. 

Erkek ve kız çocukları aynı şekilde mi etkileniyor?

Çişini tutamayan çocuğun özel bir profili olmamasına rağmen, erkek çocuklarda %10 oranında daha fazla görülmektedir. Bu durumun sebebini açıklamak mümkün değildir, bazı uzmanlar, kız çocuklarının mesane olgunluğuna daha hızlı ulaştıklarını kabul etmiştir.

DRYNITES’I KULLANANLARDAN DINLEYIN

Yatak ıslatma konusunda yalnız değilsiniz. Aynı durumda olan veya geçmişte bu durumu yaşamış ebeveynleri ve çocukları dinleyin.

geri bildirimleriniz için

Echantillon gratuit  Drynites
 
Yatak Islatma Hakkında

Yatak Islatmanın Farklı Türleri

 
Yatak Islatma Hakkında

Neler Yapabilirsiniz?

YUKARI ÇIK