Yatak Islatmanın Nedenleri

Hiçbir çocuk yatağını ıslatmak istemez. Bunu tembel ya da yaramaz oldukları için yapmazlar. Yatağı ıslatmaları, duygusal sorunları olduğu, öğrenme güçlüğü çektikleri ya da davranışla ilgili problemleri olduğu anlamına gelmez. O zaman bu sorunun kaynağı ne olabilir?

Muhtemel sebeplerden en önemlileri aşağıdaki gibidir:

Yatak Islatmanın Nedenleri

 

Aileden geliyor (Kalıtımsal)

Yatağı ıslatmanın sıklıkla aileden geldiğini bilmek sizi şaşırtabilir. Anne ve babadan biri çocukken yatağını ıslatmışsa, çocuklarında da bunun görülme ihtimali %40’tır. Her ikisinde de böyle bir durum yaşanmışsa, o zaman bu oran %70’e çıkar.

Beyin ve mesane arasındaki mesajlar 

Bazen beyin, çocuğun mesanesinin dolu olduğu mesajına cevap vermez. Beyinlerinin çocukları tuvalete gitmek ve mesanelerini boşaltmak için uyarması ve onları uyandırması gerekmektedir. Ancak, bu bağlantı henüz sağlanmamış olabilir. Ama endişe etmeyin. Zaman içerisinde bu olay gerçekleşecektir. 

Küçük mesaneler

Bazı çocukların mesaneleri gündüz küçüktür. Bu nedenle, mesane geceleri aynı doluluk seviyesine geldiğinde boşalmak ister. Çocuğunuzun gündüz mesane kapasitesini arttırabilmesi için tuvalete gitme sıklığının azaltılması, geceleyin idrarını daha uzun süre tutmasını sağlamaya yardımcı olacaktır. 

Hormon yetersizliği

Uyuduğumuz zaman, bünyemizdeki hipofiz bezi, böbrekler tarafından idrar üretimini yavaşlatan ve tuvalete gitmek üzere kalkmamıza gerek bırakmayan, idrar yapmayı önleyici bir hormon (ADH) salgılar. Bazı çocuklarda bu hormon çok az salgılandığından gündüz ve gece idrar üretiminde fark olmaz ve yataklarını ıslatırlar. 

Uykusunun ağır olması

Yataklarını ıslatan çocukların uykuları genellikle çok ağırdır. O kadar derin uyurlar ki, idrar yapma ihtiyacı bile uykularını engelleyemez. Bazı doktorlar çocuklara bu durumu şöyle açıklamaktadırlar: ”Beyninizin bir kısmı, geceleri size uyanmanızı ve tuvalete gitmeniz gerektiğini söylemek üzere uyanık kalmalıdır. Şu anda sizde gerçekleşmeyen durum bu.” Doktorlar bazen bundan kurtulmanın bir yolu olarak, uyku koşullandırmasını önermektedirler. (Örneğin, nemi algıladığında çalan bir alarm gibi) 

‘Kimsenin hatası değil ...'

Bu nedenlerden herhangi biri çocuğunuzun niçin altını ıslattığını açıklayabilir. Bu, kimsenin suçu değildir. Çocuğunuzu yatağını ıslattığı için suçlamamanız gerekmektedir. Bu durum şimdilik çocuğunuzun kontrolü dışındadır ama destek, cesaretlendirme, sabır ve eğer gerekliyse, enürezis tedavisinin yardımıyla kuru geceler hiç de uzak değil.

 

 

DRYNITES’I KULLANANLARDAN DINLEYIN

Yatak ıslatma konusunda yalnız değilsiniz. Aynı durumda olan veya geçmişte bu durumu yaşamış ebeveynleri ve çocukları dinleyin.

geri bildirimleriniz için

Echantillon gratuit  Drynites
Ürün Çeşitleri
 
DryNites® Emici Gece Külodu

DryNites® Ürün Çeşitleri

YUKARI ÇIK